Report Date: 08/12/2010
THE AMERICAN KENNEL CLUB


Awards Record
GCH CH Kp-Burlwood's Just One Look


Name: GCH CH Kp-Burlwood's Just One Look
AKC #: WS240750/03 Breed/Variety: Boxer
Birth Date: 10/16/2007 Sex: Female

Competition: Conformation - Awards Processed Through 07/31/2010
CH Number of Points 16
Number Major Wins 2
Number Major Judges 2
Total Number Judges 10
GCH Number of Points 31
Number Major Wins 7
Number Major Judges 7
Total Number Judges 11
Events w/ CH Defeated 3


Event Date, Event Name, Judge, Class, Placement, Points

07/10/2008 Austin Kennel Club, Inc. Mrs. Houston (Toddie) Clark Puppy 6 - 9 Mos.  1st  

07/11/2008 Bexar County Kennel Club, Inc. Mr. Jon R. Cole Puppy 6 - 9 Mos.  1st  

07/12/2008 Austin Kennel Club, Inc. Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna Puppy 6 - 9 Mos.  2nd  

07/13/2008 Bexar County Kennel Club, Inc. Mrs. Jean Fournier Puppy 6 - 9 Mos.  1st  
10/18/2008 Bell County Kennel Club Ms. Nikki Riggsbee 12 - 18 Mos.  1st  

10/19/2008 Bell County Kennel Club Mr. John F. Booth 12 - 18 Mos.  1st  

11/08/2008 Cypress Creek Kennel Club of Texas Dr. Ronald I. Spritzer 12 - 18 Mos.  2nd  

11/09/2008 Cypress Creek Kennel Club of Texas Miss Joan E. Luna 12 - 18 Mos.  1st   Miss Joan E. Luna Winners  Winners  
  Miss Joan E. Luna Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex 1

11/15/2008 Brazoria Kennel Club, Inc. Mr. James R. White 12 - 18 Mos.  1st  
  Mr. James R. White Winners  Winners  
  Mr. James R. White Best of Breed/Variety  Best of Winners 1

11/16/2008 Brazoria Kennel Club, Inc. Mr. Ronald J. Lambert 12 - 18 Mos.  2nd  

11/22/2008 Cen-Tex Kennel Club, Inc. Mrs. Judy A. Doniere 12 - 18 Mos.  1st  
  Mrs. Judy A. Doniere Winners  Winners 1

11/23/2008 Cen-Tex Kennel Club, Inc. Ann Gilbert 12 - 18 Mos.  1st  
  Ann Gilbert Winners  Reserve Winner  

11/29/2008 Conroe Kennel Club Mrs. Eleanor Jackson 12 - 18 Mos.  1st  
  Mrs. Eleanor Jackson Winners  Reserve Winner  

11/30/2008 Conroe Kennel Club Dr. Steve Keating 12 - 18 Mos.  1st  
  Dr. Steve Keating Winners  Reserve Winner  

12/11/2008 Mississippi State Kennel Club, Inc. Ms. Betty Regina Leininger 12 - 18 Mos.  3rd  

12/12/2008 Mississippi State Kennel Club, Inc. Mrs. Judith Voran 12 - 18 Mos.  2nd  
12/13/2008 Brandon Kennel Club of Mississippi Mr. Charles L. Olvis 12 - 18 Mos.  3rd  

12/14/2008 Brandon Kennel Club of Mississippi Ms. Audrey Lycan 12 - 18 Mos.  3rd  
01/03/2009 Nolan River Kennel Club Mrs. Nancy D. Simmons 12 - 18 Mos.  1st  
  Mrs. Nancy D. Simmons Winners  Winners  
  Mrs. Nancy D. Simmons Best of Breed/Variety  Best of Winners 2
  Mrs. Nancy D. Simmons Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex  

01/04/2009 Nolan River Kennel Club Mr. Vincent P. Chianese 12 - 18 Mos.  1st  

03/13/2009 Houston Boxer Club, Inc. Mrs. Carolyn B. McKenna 12 - 18 Mos.  1st  

03/14/2009 Houston Kennel Club, Inc. Dr. Ralph J. Graff 12 - 18 Mos.  1st  

03/15/2009 Galveston County Kennel Club, Inc. Mr. Norton Moore 12 - 18 Mos.  1st  

03/20/2009 Dallas Boxer Club Mrs. Sandy Orr 12 - 18 Mos.  3rd  
  Mr. Lee Brown 12 - 18 Mos.  2nd  

03/21/2009 Fort Worth Kennel Club Mrs. Lynn D. Peterson 12 - 18 Mos.  1st  

03/22/2009 Fort Worth Kennel Club Mrs. Houston (Toddie) Clark 12 - 18 Mos.  2nd  

04/04/2009 San Jacinto Kennel Club Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio 12 - 18 Mos.  1st  
  Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio Winners  Reserve Winner  

04/05/2009 San Jacinto Kennel Club Joseph E. Gregory 12 - 18 Mos.  1st  
  Joseph E. Gregory Winners  Reserve Winner  

04/11/2009 Stephenville Kennel Club of Texas Mrs. Peggy L. Conger 12 - 18 Mos.  1st  
  Mrs. Peggy L. Conger Winners  Winners  
  Mrs. Peggy L. Conger Best of Breed/Variety  Best of Winners 1
  Mrs. Peggy L. Conger Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex  

04/12/2009 Stephenville Kennel Club of Texas Ms. Gloria Knapp 12 - 18 Mos.  1st  
  Ms. Gloria Knapp Winners  Winners  
  Ms. Gloria Knapp Best of Breed/Variety  Best of Winners 1
  Ms. Gloria Knapp Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex  

04/25/2009 Baytown Kennel Club, Inc. Judy A Harrington American Bred  1st  

04/26/2009 Beaumont Kennel Club, Inc. Ms. Marcy R. Spalding American Bred  1st  
  Ms. Marcy R. Spalding Winners  Winners 1

05/09/2009 Denton Kennel Club, Inc. Mr. Lester R. Mapes American Bred  1st  

05/10/2009 Denton Kennel Club, Inc. Ms. Jane Roppolo American Bred  1st  
  Ms. Jane Roppolo Winners  Winners  
  Ms. Jane Roppolo Best of Breed/Variety  Best of Winners 1

05/29/2009 Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc. Frederick N. Dewsbury American Bred  1st  
  Frederick N. Dewsbury Winners  Winners 4

05/30/2009 Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc. Alan E. Bennett American Bred  1st  

05/31/2009 Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc. Mr. Thomas Alexander American Bred  1st  

06/18/2009 Anoka County Minnesota Kennel Club Mrs. Loraine Boutwell American Bred  1st  

06/19/2009 Anoka County Minnesota Kennel Club Mrs. Shilon L. Bedford American Bred  1st  
  Mrs. Shilon L. Bedford Winners  Reserve Winner  

06/20/2009 Cambridge Minnesota Kennel Club Dr. Peter P. Emily American Bred  1st  
  Dr. Peter P. Emily Winners  Reserve Winner  

06/21/2009 Cambridge Minnesota Kennel Club Ms. Jane Roppolo American Bred  1st  
  Ms. Jane Roppolo Winners  Reserve Winner  

06/27/2009 Sioux Valley Kennel Club, Inc. Mrs. Shilon L. Bedford Open Fawn 2nd  

06/28/2009 Sioux Valley Kennel Club, Inc. Mr. William G. Daugherty Open Fawn 1st    Mr. William G. Daugherty Winners  Winners 3

07/10/2009 Missouri Valley Boxer Club Mr. Lawrence (Larry) J. Sinclair Open Fawn 2nd  

07/27/2009 Burlington Wisconsin Kennel Club Mr. James E Frederiksen Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety  
  Mr. James E Frederiksen Working Group  Group 2  

08/09/2009 Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc. Dr. Alvin W. Krause Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety  

08/14/2009 Wisconsin Rapids Kennel Club Joseph E. Gregory Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety  

08/15/2009 Marshfield Area Kennel Club Mrs. Dorothy Welsh Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety  
  Joseph E. Gregory Working Group  Group 4  

08/16/2009 Marshfield Area Kennel Club Charles Bett Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety  

08/22/2009 St. Croix Valley Kennel Club, Inc. Mr. Adrian W Woodfork Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex  

08/23/2009 St. Croix Valley Kennel Club, Inc. Ms. Denise Dean Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex  

08/24/2009 Northstar Working Group Association Cathleen A Rubens Best of Breed/Variety  Best of Opposite Sex  

08/28/2009 Tri-City Kennel Club, Inc. Col. Joe B. Purkhiser Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety  
  Mrs. Chris Walkowicz Working Group  Group 2  

06/17/2010 Comal County Kennel Club Donald J Emslie Best of Breed/Variety  Select 1

06/18/2010 Bexar County Kennel Club, Inc. Ms. Angela J. Porpora Best of Breed/Variety  Select 1

06/19/2010 Comal County Kennel Club James G. Reynolds Best of Breed/Variety  Select 1

06/20/2010 Bexar County Kennel Club, Inc. Mrs. Jane E. Treiber Best of Breed/Variety  Select 1

07/09/2010 Greater Collin Kennel Club, Inc. Mr. James R. White Best of Breed/Variety  Select 3

07/10/2010 Texas Kennel Club, Inc. Mr. William deVilleneuve Best of Breed/Variety  Best of Breed or Variety 5

07/11/2010 Trinity Valley Kennel Club Mrs. Roberta C. Davies Best of Breed/Variety  Select 3

07/21/2010 Texas Working Dog Association of Greater Houston Ms. Lin Jensen Best of Breed/Variety  Select 4

07/22/2010 Bluebonnet Boxer Club of Cypress, Texas, Inc. Mrs. Patricia V. Trotter Best of Breed/Variety  Select 4

07/23/2010 Houston Kennel Club, Inc. Mr. Brian Meyer Best of Breed/Variety  Select 4

07/25/2010 Galveston County Kennel Club, Inc. Ms. Frandel Brown Best of Breed/Variety  Select 4
 
Total Points: 16
Total Grand Champion Points: 31
 
Total Number of Awards: 95